Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

The Times

Guru Hippisów, który stał się seryjnym mordercą

Sharon Tate i Roman Polański. Charles Manson zamordował Tate, gdy ta była w ósmym miesiącu ciąży Fot. Splash News/Christie’s/EAST NEWS, Reimschuessel / Splash News/EAST NEWS Sharon Tate i Roman Polański. Charles Manson zamordował Tate, gdy ta była w ósmym miesiącu ciąży
The Times

Charles Manson był odpowiedzialny za zabójstwo w 1969 r. aktorki Sharon Tate i ośmiu innych osób. To masowe morderstwo było symboliczną zapowiedzią zmierzchu ery hippisów

Dwadzieścia pięć lat po serii zabójstw dokonanych przez „wyznawców” sekty Mansona oskarżyciela Vincenta Bugliosiego - doprowadził do postawienia go przed sądem - zapytano, dlaczego sprawa jest tak długo obecna w pamięci opinii publicznej. - Samo jego nazwisko stało się metaforą zła, a zło pociąga - odparł zapytany.

Dokonana wówczas na zlecenie Mansona brutalna rzeź z pewnością stanowiła czyn wystarczająco wstrząsający, aby trwać w naszej pamięci. 9 sierpnia 1969 r. wysłał kilku wyznawców swojej głoszącej rychły koniec świata sekty do rezydencji położonej w bogatej enklawie Los Angeles. Rozkaz brzmiał: Rozwalić wszystkich w sposób tak okrutny, jak tylko możliwe!

Dom wynajmowali Sharon Tate i jej mąż Roman Polański, który w tym czasie pracował w Londynie nad nowym filmem. Rezydencja należała do właściciela wytwórni płytowej Terry’ego Melchera, który wcześniej odmawiał Mansonowi podpisania kontraktu na nagranie krążka. Krwawa rzeź trwała 25 minut. W tym czasie zabójcy oddali 102 ciosy nożami! Zasztyletowali będącą w ósmym miesiącu ciąży Tate, fryzjera hollywoodzkich gwiazd Jaya Sebringa, producenta filmowego - chciał zostać scenarzystą - Wojtka Frykowskiego oraz związaną z nim spadkobierczynię wielomilionowej fortuny rodzinnej Abigail Folger. Obecnego w domu 18-letniego studenta Stevena Parenta zabito na podjeździe strzałami z broni palnej.

Następnej nocy Manson wysłał swoich wyznawców z kolejną misją. Tym razem pojechali do domu bogatego właściciela sieci sklepów spożywczych Leno LaBianki i jego żony Rosemary. Tu również dokonano szaleńczej zbrodni - sprawcy zadali ofiarom 67 ciosów nożami.

Sharon Tate i Roman Polański. Charles Manson zamordował Tate, gdy ta była w ósmym miesiącu ciąży
ap/east news Charles Manson był jedną z ikon ruchu hippisów w Kalifornii. Cieszył się dużym powodzeniem u kobiet

Wydarzenia te wstrząsnęły epoką pokoju i miłości oraz pokoleniem festiwalu Woodstock. Szok dramatycznie pogłębiło aresztowanie samego Mansona i członków jego sekty nazywanej Rodziną. Był charyzmatycznym 34-latkiem z włosami do ramion. Marzył o karierze piosenkarza i autora piosenek. Świetnie znały go kręgi kalifornijskiej hippisowskiej cyganerii.

Przyjaźnił się z Dennisem Wilsonem z grupy Beach Boys. Uważał on, że przyszły morderca ma potencjał artystyczny i pozwalał mu mieszkać w swoim domu. Manson znał też piosenkarza Neila Younga oraz syna Doris Day, wspomnianego Melchera. Razem ze swoimi wyznawcami - głównie kobietami - mieszkał w komunie.

Żyli na luzie - seks i narkotyki. Świadomość, że w ówczesnej propagującej nowe sposoby życia i wzywającej do porzucenia starych kontrkulturze mogło zagnieździć się mroczne „podziemie” żądnych krwi zabójców, okazała się dla niej druzgocącym ciosem. Hippisowski idealizm nigdy się zeń nie otrząsnął. Manson i jego wyznawcy nie tylko dokonali straszliwych zbrodni, ale też zabili ducha „lata miłości”. Miejsce jego naiwnego optymizmu zaczęła zajmować nowa era lęku i paranoi.

Kilka miesięcy później The Rolling Stones przylecieli na znany festiwal rockowy w kalifornijskim Altamont. W trakcie ich występu zatrudnieni jako „ochroniarze” członkowie gangu motocyklowego Hells Angels pobili na śmierć 18-letniego czarnego słuchacza. W mniej niż rok z powodu przedawkowania narkotyków zmarły takie ikony kontrkultury, jak Jimi Hendrix, Janis Joplin i Jim Morrison. Skończyła się era hippisów. Ale to Manson zadał jej pierwszy, śmiertelnie zgubny cios.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

The Times

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.