Prokuratura Krajowa: zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że sędzia Szmydt brał udział w wojnie hybrydowej

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Fot. facebook.com/SzmydtTomasz
– Podejmowane przez Tomasza Szmydta działania miały służyć podważaniu międzynarodowej pozycji Polski oraz wywołaniu wewnętrznych napięć. Zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że brał udział w wojnie hybrydowej – przekazuje Prokuratura Krajowa uzasadniając wniosek ws. uchylenia immunitetu sędziego.

Spis treści

Sędzia Szmydt zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa

Sąd dyscyplinarny NSA wydał w czwartek zgodę na uchylenie immunitetu sędziego Tomasza Szmydta, a także jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa.

– Zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że Tomasz Szmydt brał udział w wojnie hybrydowej w postaci wojny informacyjnej prowadzonej przez Republikę Białoruś i Federację Rosyjską przeciwko Polsce, poprzez uczestnictwo w programach propagandowych białoruskich i rosyjskich mediów rządowych, rozpowszechnianie za pośrednictwem swoich kont na portalach społecznościowych, w tym rosyjskojęzycznych, oświadczeń przedstawiających Polskę jako niesamodzielny podmiot w stosunkach międzynarodowych zmierzający do wywołania konfliktu z Rosją i Białorusią, czym działał na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej – poinformowała w komunikacie Prokuratury Krajowej rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.

W komunikacie podkreśliła, że podejmowane przez Tomasza Szmydta działania miały służyć podważaniu międzynarodowej pozycji Polski i prowadzonej polityki międzynarodowej oraz wywołaniu wewnętrznych napięć.

Zachowanie o znamionach przestępstwa

– Wypowiedzi Tomasza Szmydta, uwiarygadniane powoływaniem się na status polskiego sędziego, zostały wykorzystane przez władze białoruskie i rosyjskie dla ich celów propagandowych polegających na szerzeniu narracji oskarżającej Polskę o niesamodzielną politykę mającą na celu destabilizację Białorusi i Ukrainy. Zachowanie ww. zostało jednoznacznie ocenione jako realizujące znamiona przestępstwa z art. 130 par. 1 i 5 Kk – przekazała prokuratura.

Podstawą skierowania wniosku do sądu dyscyplinarnego NSA były ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego PZ prowadzonego "w sprawie brania udziału przez obywatela Polski Tomasza Szmydta w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez udzielanie temu wywiadowi informacji, których przekazanie mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, tj. o czyn z art. 130 par 2 Kk", przy czym wniosek obejmował czyn z art. 130 par 1 i 5 Kk.

Za współpracę z obcym wywiadem grozi surowa kara

Jak wyjaśniła Adamiak podczas wcześniejszego spotkania z dziennikarzami, przyjęto taką formułę, gdyż na razie w toku postępowania nie ustalono, by prokurator przekazał jakieś informacje, które mogłyby zaszkodzić Polsce.

Uchylenie immunitetu jest - jak podkreśliła rzeczniczka - punktem wyjścia do postawienia zarzutów i wydania listu gończego.

Adamiak zwróciła uwagę, że na razie mowa jest o czynie polegającym na braniu udziału w działalności obcego wywiadu przez funkcjonariusza publicznego, co jest "postacią kwalifikowaną". Gdy zarzut współpracy z obcym wywiadem dotyczy funkcjonariusza publicznego, grozi za to kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8 albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Tomasz Szmydt, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił w poniedziałek w Mińsku władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Jeszcze w poniedziałek Prokuratura Krajowa poinformowała, że mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej PK z urzędu prowadzi czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez sędziego wniosku o azyl polityczny na Białorusi. W środę poinformowano, że PK wszczęła w tej sprawie śledztwo. Sprawę badają także służby specjalne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl