Niemcy w okupowanej Polsce. Tajemnice Państwa Podziemnego [odcinek 4]

Redakcja
Kadr z "Niemcy w okupowanej Polsce. Tajemnice Państwa Podziemnego odc. 4"
Na miejscu Warszawy miało powstać średniej wielkości niemieckie miasto. Od razu stworzono tam dwie dzielnice tylko dla Niemców. Jak żyli ich specyficzni mieszkańcy? Czego dowiadujemy się z albumów ze zdjęciami i wspomnień niemieckich żołnierzy, urzędników i zbrodniarzy?

"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

"Nur für Deutsche" - takie napisy w czasie okupacji pojawiły się w dziesiątkach miejsc w Warszawie. Tylko dla Niemców zastrzeżono m.in. najpiękniejszy park w mieście – Łazienki Królewskie. Od tego momentu parkowymi alejkami mogli przechadzać się wyłącznie Niemcy i Volksdeutsche. Polacy nie mieli tam w ogóle wstępu. W innych parkach pojawiły się oznakowane ławki, na których wolno było siadać tylko Niemcom.

- Kilka lat temu do Muzeum Powstania Warszawskiego trafił wstrząsający album fotograficzny niemieckich żołnierzy, który w 1943 r. jeździli do warszawskiego getta, aby fotografować się z umierającymi z głodu Żydami. Była to dla nich atrakcja turystyczna - opowiada Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - W tym odcinku cyklu "Tajemnic Państwa Podziemnego” pokazujemy, jak wyglądało życie codzienne Niemców w okupowanej Warszawie - czym się interesowali, co robili i gdzie bywali.

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka pt. "Niemcy w okupowanej Polsce".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia