Męczennik trafia do piekła

Maksymilian Kolbe w 1940 roku
Maksymilian Kolbe w 1940 roku Wikimedia Commons
28 maja 1941 roku do obozu Auschwitz został przywieziony Maksymilian Maria Kolbe

W czasie okupacji niemieckiej działalność klasztoru franciszkanów, do którego należał Maksymilian Maria Kolbe została zawieszona. Pozostałych kilkudziesięciu zakonników Niemcy aresztowali 19 września 1939.

Po wyjściu z więzienia, Kolbe zorganizował jednak w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności. Powtórnie aresztowany 17 lutego 1941. Był przesłuchiwany i więziony na Pawiaku. Trzy miesiące później, 28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670.

Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941 dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu jednego z więźniów.

Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu przez funkcjonariusza obozowego, kierownika izby chorych Hansa Bocka. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium.

Franciszek Gajowniczek został przeniesiony do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie doczekał się wyzwolenia przez wojsko amerykańskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia