Ewangelicy w czasie Powstań Śląskich – wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach otwarta

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach -  Wystawa „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich”
Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach - Wystawa „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” Lucyna Nenow
„Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” – tak brzmi pełna nazwa wystawy otwartej 23 maja w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach. - Wystawa przedstawia zagadnienia łączące polskich ewangelików z procesami odzyskiwania niepodległości przez nasze państwo i walki o włączenie różnych obszarów zamieszkiwanych przez Polaków do odradzającej się Rzeczypospolitej – informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski – wystawa w IPN w Katowicach

Wystawa poświęcona wkładowi i znaczeniu działań ewangelików w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę została otwarta 23 maja. O samej wystawie i jej bohaterach opowiedział Artur Michalski, prezes zarządu Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, które przygotowało ekspozycję.

- Wystawa „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” przedstawia wybrane zagadnienia z lat 1918-1922, łączące polskich ewangelików z procesami odzyskiwania niepodległości przez nasze państwo i walki o włączenie różnych obszarów zamieszkiwanych przez Polaków do odradzającej się Rzeczypospolitej. Poruszone są kwestie Górnego Śląska, Mazur i Śląska Cieszyńskiego – informuje IPN.

Jak podaje Instytut, ekspozycja prezentuje powstałe w tamtym czasie Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe, a także aktywnie działające diakonaty Tabita i Eben-Ezer.

- Omówione są działania Zrzeszenia Plebiscytowego Ewangelików Polaków i Komitetu Plebiscytowego Okręgu Łódzkiego. Wśród wybitnych ewangelików, patriotów tamtego okresu przedstawione są sylwetki między innymi Juliusza Burschego, Karola Kulisza, Ignacego Boernera i Edmunda Henryka Korfantego – zachęca IPN.

Częścią wtorkowego spotkanie była również prelekcja dr Anny Seemann-Majorek, wiceprezes zarządu Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury, poświęcona Matce Ewie z Miechowic. Eva von Tiele-Winckler to niemiecko-śląska diakonisa luterańska i działaczka charytatywna. Jej powołaniem była działalność dobroczynna i praca na rzecz najbardziej potrzebujących. Łącznie utworzyła aż 40 domów dla bezdomnych dzieci, ponadto przygotowywała siostry do pracy misyjnej w 18 krajach świata, głównie w Afryce i Azji.

Matka Ewa była również autorką popularnej literatury religijnej, jest autorką zbioru wierszy „Soli Deo”. Została pochowana w Miechowicach, na jej grobie znajduje się krzyż z napisem „Ancilla Domini” (pol. Służebnica Pańska).

Wystawę „Ewangelicy na rzecz niepodległej Polski w czasie Powstań Śląskich” można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10. Z działalnością Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury można zapoznać się na stronie internetowej estok.org.pl.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ewangelicy w czasie Powstań Śląskich – wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach otwarta - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia